Головна Ваш собака Цуценя Від народження до відбирання від матері

Цуценя

Print
Від народження до відбирання від матері

Від народження до відбирання від матері

Від народження до відбирання від матері

Народження відбувається по закінченню періоду вагітності середньою тривалістю 63 дні. За тиждень до цього сука збирає різні предмети, щоб зробити гніздо. Після народження цуценят мати перегризає пуповину та вилизує грудну клітку новонародженого, стимулюючи його перший подих. При народженні нервова система цуценяти ще не повністю сформована. Воно народжується глухим, сліпим, з дуже слабим нюхом. Його нервова система не здатна швидко передавати сенсорні імпульси і, отже, рухи. Мати підштовхує цуценят до своїх сосків, щоб вони могли ссати молозиво. Перше молочко має для них велике значення, так як дозволяє імунізувати їх. Крім своїх поживних властивостей (воно має значно більш високий вміст білку, ніж молоко), молозиво забезпечує цуценятам 95% антитіл, необхідних для захисту від інфекції. Таким чином, мати пасивно передає свою «імунологічну пам'ять» цуценятам на період тривалістю від п'яти до семи тижнів в очікуванні моменту, коли вони поступово будуть готові активно захищати себе від інфекційних агресій.

Перші дні життя цуценяти

Протягом перших тижнів цуценят чистить та вмиває мати. Облизування живота необхідно також для розвитку рефлексів випорожнення та сечовипускання. Цуценята ссуть свою матір приблизно двадцять разів на день. Вони реагують лише на тактильні стимули та переміщуються до джерел тепла, тобто до своєї матері, поповзом. Відкриття повік відбувається між десятим і п'ятнадцятим днем. Молочні зуби з'являються, починаючи з 20-денного віку.

Приблизно на 4-й тиждень цуценята починають чути, тобто реагувати на шуми. Це початок знайомства зі світом, під час якого вони починають грати, відчувати прихильність до своєї матері і розпізнавати своїх однолітків. Собаківник може тепер скористатися пробудженням свідомості цуценят, щоб привчити їх до запаху та присутності людини, грати з ними.

Період становлення соціальних взаємовідносин продовжується з 3-го по 9-й тиждень. Протягом цього періоду, присвяченого навчанню життю у співтоваристві, цуценята поступово стають здатними спілкуватися і, отже, набувають поняття ієрархії за допомогою інтерпретації материнських навіювань. Значна частина їх самовладання набувається в цей період, який потребує розширення їх середовища. Цуценя повинно звикнути до різних подразників, з якими воно зіткнеться, - до криків, шумів, запахів та інших. Це стосується також знайомства з людьми, з якими він повинен мирно взаємодіяти.

Відбирання від матері

Лактація триває у середньому шість тижнів після народження цуценят з максимальним піком, який припадає приблизно на їх тритижневий вік.

Протягом цього періоду дуже важливо забезпечити годування матері раціоном з високими смаковими властивостями, калорійність якого дозволить забезпечити її енергетичні потреби і яка водночас не буде занадто великою. Кількість молоковіддачі суки можна оцінити за допомогою регулярного зважування цуценят до і після їх годування. Так, можна встановити, що сука лабрадору вагою 32 кг, яка годує вісьмох цуценят, забезпечує молочну продуктивність для вирощування свого поносу, яка в 2,4 рази перевершує її власну вагу!

Протягом наступних тижнів молочна продуктивність, що зменшується, примушує матір відригувати корм, щоб доповнити годування цуценят, так що вони починають природнім чином цікавитися мискою своєї матері. Цей період відзначає початок поступового відбирання від матері, який закінчується між шостим та восьмим тижнями переходом на корм періоду росту. Як і будь-яка зміна годування, відбирання від матері повинно відбуватися поступово, з переходом від молочного корму до корму, який підходить для етапу росту. Харчові потреби цуценят при відбиранні від матері за кількістю порівнюються з потребами їх матері в кінці лактації (тобто протягом періоду, коли вона знову нарощує свої резерви), що значно полегшує задачу заводчика. Таким чином, він може давати цуценятам один і той самий корм, який призначений для лактації матері і росту цуценят, змішаний, при необхідності, з помірно теплою водою. Пізніше цей корм, розрахований на повне задоволення потреб, буде все менше і менше розмочуватися, так що до кінця періоду відбирання від матері він буде даватися без розмочування з подальшим переходом на корм для періоду росту після відбирання від матері.

  • facebook
  • youtube